Berätta om när jag blev en del familjen för visst blev jag det innan Pantheon blev det. Så lite mer familj är väl jag kan man väl ändå säga?
Va? Vi kom väl samtidigt? Är väl också familj, visst matte?
Ni är båda familj! Hamilton har en poäng, tror han var lite säkrare på att han ville ingå i vår familj än vad du var Panthis.
Fast ni såg rätt så skumma och hårlösa ut när ni kom på besök. Visst? Inte en enda prick heller… Märkliga. Men berätta du matte.
Pantheon, du talade egentligen tydligt om för mig när vi träffades att du inte var intresserad av min uppmärksamhet. Din bror satt och stirrade upp på mig, men du lekte med dina syskon och jag hade lika gärna kunna vara ett dammkorn. Jag däremot såg din otroligt vackra päls och var helt såld i din skönhet. Så förblindad var jag att jag nästan missade den helt tålmodiga Hamilton som satt där och med de klarblåaste ögon man kan tänka sig och tittade upp på mig.
Han var kanske inte så snygg som jag var eller hur matte? Kanske rent av lite ful?
Ful kan du vara själv tvilling eller femling eller äh… min poäng är att du ser snarlik ut så jag skulle inte använda det argumentet för långt.
Precis! Lika fula båda två om jag får tycka till!
Det får du inte Pollux!
Nä! Det får han inte.
Va? Kom du hit?
Tänkte att det nog trots allt är bäst om vi håller ihop, vad säger du?
Ok!
Tacka mig matte för att jag avvärjt ännu en sådan där fläckig kris som det bara dräller av i det här hushållet.
Fint Polleman. Man kan verkligen räkna med dig. Ska jag fortsätta berätta nu då? Hur långt hade vi kommit? Jo visst ja… Hamilton… Du visste att vi hörde ihop, nu var det bara att få de där stora människorna att inse det också. Till slut slet jag ögonen motvillig från Pantheon och tittade ner på dig Hamilton och från det ögonblicket var du en del av min familj. För allvarligt talat vem kan motstå det här?
Inte så ful va? Förresten matte var det så att ni ingick i min familj från det ögonblicket jag såg er. Inte tvärtom, bara så vi är fullständigt klara med hur det gick till…
Att hitta Hamilton på ovanstående bild är inte så svårt han ligger på Hercules, den svarta marble-katten. Pantheon (eller Homer) är katten som Hamilton delvis ligger på, dvs högst upp i högra hörnet. Främst i bild ligger syrrorna, Hortensia och Hoya. Detta är alltså den fullständiga H-kullen som grabbarna kommer ifrån. Hur skulle jag bara kunna ha tagit en?
Efter besöket funderade vi och enades om att två kissar skulle få följa med oss hem och på så sätt blev även Pantheon en del av hemmet.

Mysgrabbarna
Från dag ett har dessa grabbar varit helt oskiljaktiga.
De är oskiljaktiga från sin matte också, hon som älskar att vara deras duktiga sekreterare. Toppen att kunna kattspråket 😸😹
GillaGillad av 1 person
Tack 💛🤗 ibland så fattar även tvåbeningar. Skickar innan någon katt lägger in en protest 😉
GillaGillad av 1 person
😸😍
GillaGilla
Det där känner jag igen, vem kan motstå en litenkattunge som gör allt för din/er uppmärksamhet 😻😻
GillaGillad av 1 person
Vilken tur för både dig och Panthis att Hamilton gjorde allt för att få ditt/ert hjärta att smälta! Så gulligt! Frasse gjorde likadant när jag hälsade på Sixten. Sen var det kört. 😉😻
GillaGillad av 1 person
Smarta Frasse 😍💕
GillaGilla
Nä det går ju inte 😍💕
GillaGilla
👍
GillaGilla
Tänka är bra, tänka rätt är bättre och rätt tänkte ni helt klart när bröderna bus fick komma till er båda två ❤
GillaGillad av 1 person
Tack 💕 de har verkligen bidragit med tjo och tjim. 😁
GillaGillad av 1 person
Så söta. ❤
GillaGillad av 1 person
Visst är de 😚🤗 kattungar… 😍
GillaGilla
Kul att se kullsyskonen. De påminner om varandra i teckningen utom Hercules. 😊
GillaGillad av 1 person
Jag tycker även Hamilton sticker ut en del. 🤔 Pantheon och syrrorna är lika men det finns något väldigt Pantheonaktigt i minen han gör på bilden. ☺
Kul att se tillbaka.
GillaGilla