– Jamen… jag förstår ändå inte riktigt Pantheon… Du säger att de filmade er när ni var på slottspromenaden men vem är de?
– Det var nog slottets vakter tror jag för matte sa något om övervakningskameror som fångat oss på bild. De hade ringt när de sett bilen förstår du Hamilton, för vi kommer så ofta och alla utom jag ser så skumma ut. De går där med sina pannlampor och lyser. Vakterna trodde säkert att de skulle bryta sig in i slottet.
– Panthis! Du ser du också skum ut i din lilla Dracula-jacka. *hihi*. Det var nog för övrigt inte så dramatiskt ,Pantheon. Jag tror de frågade om det möjligtvis var så att era promenader där handlade om fladdermusinventering.
– Hehe, med Pantheon i främsta ledet är det nog snarare en fråga om fladdermusDECIMERING! Pantheon-Fladdermusdecimet…aren…hm… decimetern!
– Jag är ingen fladdermusdecimeter Pollux. Jag är betydligt längre så det så. Åtminstone tio såna där fladdermusdecimetrar eller hur Hammis?
– Absolut Panthis tio eller mer skulle jag säga… Nu vilar vi svansen ett tag va, så kan du väl berätta om spöket sedan?
– Okidoki!
Mys i soffan med mjuka filtar. Berätta historier i trygghet…det är najs det.
Spöke? Ojoj, bäst att en annan oxå sätter sig i soffan o tryggheten då. 😉
GillaGilla
Tänk att Panthis har blivit filmstjärna utan att veta om det. Av ett övervakningsbolag visserligen men ändå!
GillaGilla
Tur att inte Polle var med vid slottet. Hahaha… han ser livsfarlig ut. Kan tänka mig hur vakterna bakom kamerorna skulle se ut vid åsynen av Polle…… 😉
GillaGilla
Ja vilken bild på Pollux !!!!
GillaGilla