Picasso: Vem är det matte?
– En mink vi såg när vi var på semester! Visst är den fin?
Picasso : Ser lite lång ut tycker jag!
Minkie: Lång kan du vara själv tamis! Har hört ryktas om att du är väldans lång!
Picasso : Mjurr! Man kan kanske t.o.m säga att jag är längst av oss ?
Minkie : Fast då har man kanske inte tittat så noga…hehe… 1-0 till ”den svarta snyggingen med vit haka.”
Picasso : Jag har i alla fall längst öron av oss bjäbbis! Snygg svans har jag också, så det så!
Minkie : Touché 1-1 till den långörade… Svansen får vi nog diskutera ett varv till…
Picasso : Ska vi mäta benlängd nu blötis? Då kanske man kan dra ifrån lite i den där poängställningen, vi får väl räkna ett poäng per ben? Mjurr?
Minkie: Vi kanske ska prata om pälskvalitet istället tamis. Slår vad om att din päls inte tål så mycket vatten som min gör.
Picasso : Vatten? Huh! Det var ett konstigt mått så det kan väl hända kanske… Fast det kan väl inte vara värt mer än möjligtvis ett halvt poäng??? Vatten är enbart till för att drickas. Eller du kanske vill mäta hur mycket mat du kan kladda ner pälsen med också???
Minkie: Snålis, då får du bara ett poäng för benen.
Minkie: Noslängd är kanske nått vi ska diskutera torris?
Picasso : ”Tamis” var det väl? Får man räkna med tungan? Mjurr?
Minkie: Hihi, din skämtare. Det var kul att träffa dig tamis, men vi får tävla vidare någon annan gång. Nu ska jag ner i det blöta och fånga mig en smaskig färsk fisk. Hej då Picasso!
Picasso : Hej då Minkie! Om du får nått över på den där fisken får du gärna titta förbi. Mjurr!